Warszawa Częstochowa Czerwiec / Grudzień 2018

„Rozwój osobisty jest procesem trwającym przez całe życie. To sposób na to, by człowiek mógł prawidłowo ocenić swoje umiejętności i cechy oraz był w stanie skutecznie wyznaczać swoje cele życiowe. Można w skrócie powiedzieć, że rozwój osobisty to dążenie do maksymalizacji ludzkiego potencjału.”

Pamiętam jak w pierwszej klasie szkoły średniej profesorka od języka polskiego poprosiła nas abyśmy napisali jak widzimy siebie za 4 lata. Na pewno pisałem o rozwijaniu się, zdobywaniu wiedzy, dążeniu do doskonałości oraz korzystania z osiągnięć techniki.

Już w tamtych czasach czułem że każdy został stworzony po to, by zrobić coś wielkiego i zostawić po sobie ślad. Dziś możemy powiedzieć powtarzając za Fryderykiem Karzełkiem #klub555„Zrobić z swojego życia arcydzieło”.

W latach 80-tych ubiegłego stulecia gdy byłem nastolatkiem słuchałem bardzo dużo radia, czytałem chyba wszystkie gazety, poezje oraz książki o tematyce psychologicznej.

Szukałem rozwiązań na wiele tematów i po raz pierwszy zamówiłem książkę z tak dziś popularnej dziedziny rozwoju osobistego. Pisało w niej że człowiek programuje się jak komputer i może dużo osiągnąć pracując nad sobą.

Raczej nie było wtedy tak zwanego coachingu czy kursów rozwijających naszą osobowość – na wszystko miała wystarczyć szkoła i kursy przygotowujące do konkretnego zawodu.

A dziś wchodzę do księgarni w galerii handlowej a tam 5 regałów z książkami o takiej tematyce. Książki, ebooki czy audiobooki na wyciągnięcie ręki czy kliknięcie w komputerze.

Brak księgarni czy czasu? Aby posłuchać w drodze do pracy czy szkoły wystarczy smartfon lub odtwarzacz w samochodzie.

Jakie odpowiedzi a może bardziej podpowiedzi można czerpać z książek od trenerów personalnych czy coachów? W książkach znajdziemy informacje jak rozwiązać nawet największe problemy, jak budować relacje w życiu czy biznesie.


Treningi personalne to sensowny pomysł na zadbanie o sylwetkę i zdrowie. Gdzieś przeczytałem że trenerzy dzielą się na 2 grupy –  tych którzy skupiają się na tobie i tych, którzy tylko tak mówią.

I jeszcze Coach (z ang. coach – osobisty trener) – osoba, która pomaga swojemu klientowi odkryć właściwą drogę do celu, używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia życiowego, technik, narzędzi, jak również innych osób, z których klient może skorzystać.

Myślę że każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w tytule. Jeśli chcesz być wolny, żyć i pracować z pasją, przebywając gdziekolwiek i z kimkolwiek – to musisz wkroczyć na tę ścieżkę rozwoju gdzie każde twoje marzenie, plany czy cele urzeczywistnią się z pomocą wymienionych „pomocników” czy własnego potencjału.

Ja nazywam się Piotr Golonka i jeśli chcesz pokażę Ci jedną z możliwości zmiany na lepsze oraz że warto zrobić to dziś – a nie za 100 lat 😉