Pod koniec 19 wieku gdy maszyny ( wtedy jeszcze często parowe) zastępowały człowieka zdarzało się że ten sam człowiek często walczył o miejsca pracy sabotując czyli niszcząc te maszyny. Minęło ponad 100 lat i ponownie urządzenia zastępują człowieka.                                                       

Jak  wynika z badań socjologów i ekonomistów z laboratorium DeLab Uniwersytetu Warszawskiego prawie połowa zawodów (40 proc.) obecnych na dzisiejszym rynku pracy w ciągu najbliższych 25 lat zostanie zastąpiona przez maszyny.

Na pewno zagrożone są zawody wymagające niskich i średnich kwalifikacji a co za tym idzie zawodów związanych z prostymi rutynowymi i powtarzalnymi czynnościami czyli jak można sie domyślić  są to miedzy innymi zawody związane z prostą praca biurową i takie które wiążą się z transportem i logistyką.

Automatyzacji i cyfryzacji ulęgnie też grupa zawodów związana z przetwarzaniem i obróbką danych, przede wszystkim finansowych.

Ale jest i dobra strona tych zmian, powstaną a właściwie już pojawiły sie nowe zawody których jeszcze próżno szukać na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy w szkolnych programach.

Top 10 tych zawodów które w tej chwili już funkcjonują na rynku pracy i to z powodzeniem zamieścił miesięcznik Strefa Biznesu

1 LIDER

2 SPRZEDAWCA

3 NETWORKER

4 VLOGER (YOUTUBER)

4 COACH

6 PERSONAL BRANDER

7 START – UPOWIEC

8 KONSULTANT

9 DEDEKTYW DS.DANYCH

10 TRENER ŻYWNOŚCIOWY

Który zawód wybralibyście dla siebie a może swoich dzieci?